Zapraszamy do skorzystania z kalendarza on-line!
Przejdź do kalendarza
+48 510 952 989

Jak wziąć kredyt hipoteczny? Sprawdź!

Spis treści

  Zakup nowego mieszkania lub domu wiąże się z ogromną ekscytacją i wieloma nadziejami. Warto jednak pamiętać, że decyzja o zakupie nieruchomości na hipotekę niesie za sobą jedno z najważniejszych i największych zobowiązań finansowych w życiu. Od oceny zdolności kredytowej po wybór najlepszej oferty, każdy krok ma znaczenie dla powodzenia całego przedsięwzięcia, w tym także Waszej sytuacji finansowej w trakcie spłacania zobowiązania. 

  Jak wziąć kredyt hipoteczny? O czym warto pamiętać? Na co zwrócić uwagę, aby cały proces przebiegł sprawnie i bez przykrych niespodzianek?

  Etap przygotowania 

  Pierwszym krokiem – tłumaczy ekspert od kredytów hipotecznych – powinna być dokładna analiza sytuacji finansowej. Obejmuje to ocenę dochodów, wydatków, oszczędności oraz wszelkich istniejących zobowiązań. Oszczędności mają na tym etapie ogromne znaczenie. Kwota, jaką jesteś w stanie przeznaczyć na tzw. wkład własny wpływa na:

  • ocenę zdolności kredytowej, 
  • lepsze warunki kredytowe, 
  • niższe miesięczne raty.

  Co zrobić przed złożeniem wniosku kredytowego?

  Złożenie wniosku kredytowego warto poprzedzić określonymi działaniami. Pierwszym krokiem powinno być nawiązanie współpracy z ekspertem hipotecznym. To osoba, której wiedza i doświadczenie pomogą nam w uzyskaniu pozytywnej decyzji kredytowej. Głównym atutem współpracy z ekspertem jest możliwość weryfikacji zdolności kredytowej i uzyskania konkretnych wskazówek, co do sposobów na jej poprawę.

  Standardowo przed złożeniem wniosku kredytowego rekomenduje się:

  • weryfikację historii kredytowej w BIK (Biurze Informacji Kredytowej) – może się zdarzyć, że mimo spłaconego zobowiązania będziesz figurował jako dłużnik w BIK; przyczyną takiego stanu rzeczy mogą być groszowe zaległości, o których bank Cię nawet nie poinformował po rozliczeniu kredytu;
  • zmniejszenie istniejących zobowiązań – w przypadku innych zobowiązań zaleca się ich wcześniejszą spłatę lub konsolidację, żeby obniżyć miesięczne obciążenia finansowe i tym samym zwiększyć swoją zdolność kredytową;

  Ocena zdolności kredytowej

  Ocena zdolności kredytowej zdaje się być słowem kluczem. Każde pytanie o to, jak wziąć kredyt hipoteczny sprowadza się bowiem do zdolności kredytowej i jej pozytywnej oceny. Czym jest zdolność kredytowa? Jak jest oceniana przez bank? Zdolność kredytowa to ocena możliwości kredytobiorcy do terminowej spłaty zaciągniętego zobowiązania wraz z odsetkami. Banki i inne instytucje finansowe oceniają zdolność kredytową, aby zminimalizować ryzyko niewypłacalności kredytobiorcy. Ocena zdolności kredytowej obejmuje analizę różnych aspektów finansowych i osobistych, które wpływają na zdolność do spłaty kredytu.

  Proces oceny zdolności kredytowej jest wieloetapowy i obejmuje szczegółową analizę:

  • źródeł i wysokości dochodów kredytobiorcy, 
  • bieżących wydatków oraz innych zobowiązań finansowych, 
  • historii kredytowej, 
  • wysokości wkładu własnego – im wyższy wkład własny, tym wyższa szansa na uzyskanie pozytywnej decyzji kredytowej, 
  • stabilności zatrudnienia, co w dużej mierze sprowadza się do oceny rodzaju umowy o pracę, 
  • wieku i sytuacji życiowej kredytobiorcy, 

  rodzaju i wartości nieruchomości – banki preferują nieruchomości o stabilnej wartości, takie jak mieszkania w dobrej lokalizacji czy domy jednorodzinne.

  Autor wpisu
  Anna Swoboda
  Nazywam się Anna Swoboda. Od roku 2021 podjęłam się nowego dla mnie wyzwania – prowadzenia zespołu Ekspertów z różnych dziedzin, ale przede wszystkim – Ekspertów Hipotecznych. Pracuję już od 10 lat w kredytach hipotecznych i przyszedł również czas i dla mnie na zmiany…
  Dołącz do naszego newslettera
  Zapisz się do newslettera! Dostaniesz od nas wiele
  cennych informacji na temat kredytów hipotecznych i nie tylko.


   Zapisując się do newslettera, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych.

   Polecane artykuły

   Umów się na bezpłatną konsultację z ekspertem

   Zostaw nam swoje dane kontaktowe. Zawsze staramy się być elastyczni i dopasować termin konsultacji tak, aby był dogodny dla klienta.
   Przejdź do kalendarza
   lub zadzwoń / napisz
   Copyright 2022 Swoboda Eksperci Hipoteczni
   crossmenuchevron-down